Fermentirani proizvodi - jabučni ocat
Što radite s viškom jabuka i zašto konzumirati jabučni ocat?
Što je Jabučni ocat? Jabučni ocat je fermentirani proizvod u kome su iz šećera prisutnom u voću u prisutnosti kvasaca i bakterija nastale kiseline. Ako nije pasteriziran i filtriran sadrži pektin (topiva vlakna/prebiotik -hrana bakterijama u crijevima) uz polifenole i flavonoide (fitonutrijente) nešto vitamina i karakteristične kiseline, najviše octene.
Svi znanstveni članci navode korištenje jabučnog octa od davnima u drevnom Egiptu, Grčkoj i Rimu mnogo godina prije Krista.
Pošto mu je pH oko 3,5 što na okus daje značajan kiseli okus, konzumira se višestruko razrijeđen za salate ili kao otopina s vodom (1 jušna žlica na 2 dl vode).
Prije nastavka i navoda nekoliko znanstvenih činjenica vezanim uz ključne sastojke jabučnog octa:
- octena i ostale organske kiseline
- pektin
- fitonutrijenti: polifenoli i flavonoidi
Sažeto:
- organske kiseline mogu pomoći razgradnju proteina u želucu i time potiču apsorpciju minerala i vitamina u tankom crijevu
- organske kieseline mogu na kratko inhibirati enzim alfa amilazu u ustima i time produljiti proces razgradnje ugljikohidrata, čime možemo doći do dužeg osjećaja sitosti te smanjiti glukozni pik i potrebu za inzulinom
- pektin, polifenoli i flavonoidi su hrana/prebiotici/izvor energije stanicama tankog crijeva/mikrobiomu, pa tako mogu utjecati na stvaranje metabolita s pozitivnim učinkom na imunitet
U nastavku mala priča iz moje nedavne prošlosti i detaljnije znanstvene činjenice.
Prije više godina na sistematskom pregledu, liječnica mi je savjetovala napraviti kontrolu nekih od B vitamina. Kad sam je pitala zašto, obrazložila mi je da su bitni u ukupnom metabolizmu i da bi ih bilo dobro provjeriti.
Nisam baš bila zadovoljna odgovorom jer sam smatrala da uzimanjem kopletnih namirnica, moje stanice sigurno dobivaju dovoljnu količinu ovih vitamina.
Onaj unutarnji zašto? i nezadovoljstvo obrazloženjem koje sam tada dobila, objasnila sam tek nekoliko godina kasnije detaljnijim proučavanjem sustava probave: ako se hraniš kvalitetno a probava ne funkcionira u svim segmentima od razgradnje u želucu do apsorpcije u tankom crijevu - vitamini neće stići na odredište za koje su predodređeni – naše stanice gdje su potrebni!
Prije nego nastavim samo jedna digresija: ako smo pod stresom probava nikako nije u prvom planu, sva energija usmjerava se za rad ostalih vitalnih organskih sustava, pa eto još jednog razloga zašto je bitno razmišljati i znati ponešto o probavi i važnosti izdvajanja vremena za opušteni obrok bez multitaskigna – o tome više u nekoj od budućih tema.
Iz znanstvenih činjenica koju ću podijeliti, dobila sam odgovor zašto ponekad vitamini i minerali koje unesemo hranom ne dođu na mjesto za koje su predodređeni!
Krenut ću od organiskih kiselina (najzastupljenija u jabučnom octu je octena) pa eto malo razrade kako one doprinose probavi i optimalnom zdravlju:
Kiseline iz jabučnog octa mogu poboljšati probavu aktiviranjem enzima u želucu čime pomaže razgradnju hrane (primarno proteina za koje su većinom vezani vitamini B skupine)
- Mogu kontrolirati patogene – organizme koji ako ih ima previše mogu narušiti prirodnu raznotežu u probavnom sustavu, konzumiranjem jabučnog octa možemo pomoći uništavanje patogena u želucu kako ne bi dospjeli u tanko crijevo
- Mogu pomaći u apsorpciji minerala i vitamina u tankom crijevu: kalcija, magnezija, željeza, vitamina K, C, B12 – želudac je mjesto gdje kiselost mora biti oko pH 1 do 3 - ako nema te kiselosti hrana nije dovoljno razgrađena i minerali i vitamini se u sljedećem koraku u tankon crijevu ne mogu apsorbirati da putem krvi dođu do stanica
- Mogu stimulirati otpuštanje enzima iz gušteraće
- Mogu vezano na glukozu inhibirati enzime koji razgrađuju glukozu (Alfa – amilaze u ustima) – sporija razgradnja, manje potreba za inzulinom, dulji osjećaj sitosti, a kad se smanji potreba za inzulinom mže se dobizi pozitivan efekt na sve metaboličke funkcije uključujući i metabolizma masti
Vezano na pektin (topiva vlakna), polifenole i flavonoide (fitonutrijente/fitotvari) iz jabučnog octa - u nastavku kako oni mogu doprinijeti našem mikrobiomu i zdravlju.
- Pektin i fitonutijenti su hrana/prebiotici koje naš mikrobiom treba za proizvodnju kratkolančanih masnih kiselina
- Kratkolančane masne kiseline su nadalje izvor energije stanicama tankog crijeva koje pomažu u nastanku metabolita s mogućim pozitivnim utjecajem na imunološki sustav i smanjenje upalnih procesa, a također mogu imatii pozitivan utjecaj na raspoloženje - stvaranje neurotransmitera
Za podjsetnik u nastavku link i o fitonutrijentima: Fitonutrijenti - prehrana u bojama duge
Jabučni ocat nije čudotvorni napitak, ali je hrana koja pozitivno utječe na mnoge metaboličke funkcije!
"Ako želite živjeti sretan život, povežite ga s ciljem, a ne s ljudima ili stvarima." Albert Einstein
Moj dodatak: cilj može biti preventiva s prehranom i životnim stilom!